(Nie)jawny przekaz reklamowy

13. 12. 12
posted by: Joanna Łabeńska

Nie zawsze reklama prezentowana jest odbiorcy w otwarty sposób. Popularnym sposobem dotarcia z przekazem w formie zawoalowanej są na przykład pokazy własnych technologii czy produktów organizowane przez firmy lub też zamieszczanie w prasie specjalistycznych artykułów na ich temat. To ostatnie działanie wpisuje się bardzo aktualny trend oferowania potencjalnym odbiorcom dobrego kontentu. Informacja o produkcie przekazana jest w otoczeniu treści o znaczeniu edukacyjnym. Podobnie dyskretnym zabiegiem reklamowym jest lokowanie produktu w programach telewizyjnych.

Jeszcze bardziej angażującym poznawczo i emocjonalnie sposobem docierania do klientów z reklamą jest reklama produkty łącząca się z korzyściami dla odbiorcy. Zasponsorowanie wyjazdu szkoleniowego z pewnością sprawi, że nasza marka zostanie konsumentowi długo w pamięci.

Reklama ma za zadanie skutecznie oddziaływać na odbiorcę. Mało który zabieg jest tak efektywny w zapamiętaniu marki jak wywołanie emocji. Dlatego właśnie paradoksalnie skandal obyczajowy czy proces sądowy przyciągają do produktu więcej zainteresowanych odbiorców, którzy sami zaczynają poszukiwać informacji o marce. Dzięki takiemu umiejętnie podsycanemu „czarnemu PR” wzrasta zasięg kampanii reklamowej. Czym się więc różni public relation od reklamy skoro potrafią wywołać podobny efekt, czyli wzrost rozpoznawalności marki? Reklama jest komunikatem, za który reklamodawca uiszcza mediom opłaty i ma nad nim pełną kontrolę.

Większość reklam ma cel komercyjny. Istnieją jednak takie, których oddziaływanie ma charakter społeczny lub polityczny. Ciekawym zjawiskiem jest połączenie obu tych typów reklam. Powstają reklamy w ramach kampanii marketingowych społecznie zaangażowanych. Firma buduje swój wizerunek i rozpoznawalność swojej marki poprzez swoje działania dla  dobra  społeczeństwa np. sadząc lasy czy wspierając akcje charytatywne. 

Do czego właściwie może służyć reklama? Przede wszystkim firmom zależy na odróżnieniu ich marek od tych należących do konkurencji, czyli poprawnej identyfikacji marki przez klientów. Bardzo ważne jest także informowanie o zaletach, zastosowaniu czy przeznaczeniu produktu i usługi. Reklamodawcy podkreślają także korzyści związane z marką i jej wartościami dodanymi. Jest to funkcja promocyjna. Wielu z nich zależy także na zapewnieniu klientów o solidności marki i gwarancji jakości oferowanych produktów czy usług. I w końcu reklama ma budzić emocjonalne skojarzenia u klientów.

W każdej z tych funkcji pojawia się pole do działania dla fotografii produktowej. Dokumentacja działań prospołecznych dla celów PR, podkreślenie zalet produktu w katalogu czy www, oprawa graficzna konferencji czy chwytające za serce (i portfel) zdjęcie do gazety to tylko początek!

Joanna Łabeńska

 

Tagi: fotografia produktowa, fotografia reklamowa, packshot, zdjęcia produktu, reklama, public relation

Kilka słów o artykułach

Udając się w podróż zawsze zaczynamy już od wydeptanej drogi jest nam wtedy łatwiej osiągnąć i dojść do celu. Dopiero później zaczynamy wydeptywać własne ścieżki, niekiedy szukamy skrótów. Podobnie jest i w fotografii – korzystamy ze źródeł które nam pomagają w dążeniu, szukaniu oraz osiągnięciu przez nas mistrzowskich umiejętności.

Jak ważne jest umiejętne korzystanie z opracowań naukowych mogą podkreślić wybrane przeze mnie myśli Paulo Colheo:

,,Wszystko, czego się nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy" oraz 

,,Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie".

Między innymi dlatego chciałam się podzielić z Państwem i podpowiedzieć dzięki jakim materiałom jest wykonany fundament w moich zdjęciach czy innych pracach. Tak jak napisał Ludwik Pasteur – że ,,Wiedza nie ma właściciela". Tak więc poświęćmy trochę naszego czasu na wybraną literaturę związaną z naszą pasją a będziemy bogatsi o to co jest w nas a oceniają to inni.

Agnieszka Dworecka jest psychologiem e-biznesu. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako marketingowiec w branży rozrywkowej, reklamowej, budowlanej i świecie mody. Interesuje się nadchodzącymi trendami na rynku reklamy i relacją między marką a konsumentem. Jej zdaniem ważne jest, aby:

  • Obserwować konkurencję
  • Podążać za duchem czasu
  • Być o krok przed wszystkimi